Uroda

Znamiona i pieprzyki, dlaczego trzeba je usunąć?

Kiedy zaczęłam korzystać z usług kliniki medycyny estetycznej zaczęłam otrzymywać od Was coraz więcej pytań w kwestii określonych zabiegów. Zrozumiałam, że usługi tego typu klinik nadal budzą w Was wiele wątpliwości i tak naprawdę niewiele o nich wiecie. Bardzo dużo wiadomości, które do mnie przychodzą, dotyczą znamion i pieprzyków. Pojawiły się na Waszej skórze z upływem czasu lub macie je od urodzenia. Często są to zmiany, które wprawiają Was w kompleksy, albo zwyczajnie przeszkadzają Wam w życiu codziennym.

Pytacie mnie, czy usuwać takie zmiany i czy jest to bezpieczne. Każdemu z Was odpowiadam, że pierwszym, co musicie zrobić to konsultacja z lekarzem. Zmiany mogą być różnego rodzaju, powstawać w różnych miejscach i mieć różnorakie podłoże. Lekarz dokładnie zbada i zidentyfikuje zmiany skórne, będzie mógł w odpowiedni sposób zidentyfikować, czy zmiana nadaje się do usunięcia, czy też nie oraz zaproponuje metodę ewentualnego usunięcia.

Rodzaje znamion

Znamiona skórne różnią się od siebie zarówno wyglądem, jak i podłożem powstania. Najpopularniejsze zmiany skórne to:

  • znamiona barwnikowe- cienie, plamki i popularne pieprzyki. Są to najczęstsze zmiany, które pojawiają się na ciele. Powodem ich powstawania może być genetyka, albo częstsze eksponowanie ciała na słońce. Zauważyliście pewnie, że latem tych pieprzyków pojawia się więcej. Tego typu, ciemne znamiona powinny być pod naszą szczególną obserwacją, ponieważ mogą przerodzić się w czerniaka. Jeśli taka zmiana rośnie, albo dzieje się z nią coś niepokojącego, koniecznie musicie udać się do lekarza.
  • włókniaki- to guzki, które w jakiś sposób “odstają” od skóry. Powstają z tkanki łącznej i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, nie znikną też same z siebie.
  • brodawki i kurzajki- pojawiają się szczególnie u osób starszych. Kurzajki pojawiają się też przez wirus HPV i przyjmują formę grudki.
  • kępki żółte to złogi odkładającego się cholesterolu, które pojawiają się szczególnie w okół oczu i są bardzo nieestetyczne, jednocześnie nie są groźne, dlatego z łatwością można je usunąć.
  • prosaki- to białawe grudki, które są bardzo drobne, wręcz milimetrowe. Występują one w okolicach oczu, a powodem ich pojawienia się jest najczęściej nieprawidłowa pielęgnacja twarzy lub używanie zbyt ciężkich kosmetyków.
  • kaszaki- przyjmują formę guzków i cyst. Są one wypełnione mazią łojową i rogową. Powstają w wyniku uszkodzenia mieszka włosowego, czy łojowego.
  • naczyniaki- to zmiany, które zawsze należy diagnozować ponieważ mogą być łagodnymi zmianami, ale mogą też być złośliwe.

Metody usuwania znamion

Jeśli zastanawiacie się nad usunięciem zmiany, najpierw należy zidentyfikować jej typ i rodzaj. Należy KONIECZNIE! zgłosić się do lekarza, który dokładnie zbada znamię. Pod żadnym pozorem nie wolno samemu usuwać zmiany, musi zając się tym profesjonalista. W Klinice Medycyny Estetycznej VESUNA laserowymi metodami usuwania znamion zajmuje się Pani dr Agnieszka Drożniak.

Pani doktor opowiedziała mi nieco o usuwaniu znamion i zmian skórnych za pomocą lasera. Wyjaśniła, że takie zabiegi wykonuje się za pośrednictwem różnego typu laserów, w zależności od rodzaju zmiany i jej wielkości. Sam zabieg polega na odcięciu zmiany za pomocą wiązki laserowej. Po usunięciu zmiany pozostaje delikatna ranka, która szybko się goi. Sam zabieg laserowego usunięcia jest bardzo szybki i prosty, dlatego nie ma powodu do obaw. Zmiana zostaje usunięta raz na zawsze, nie odrasta i można o niej zwyczajnie zapomnieć.

Metoda laserowa i Plasmage

Laserowe usuwanie znamion jest bardzo precyzyjne i można nim wykonywać zabiegi usunięcia nawet w trudno dostępnych miejscach, co nie jest możliwe chirurgicznie. Mniejsze jest też ryzyko powstania blizny po zabiegu, co pozwala na to by powierzchnia skóry była właściwie nienaruszona, ranka po zabiegu szybko się goi.

Drugim, nowoczesnym rozwiązaniem tego typu problemów skórnych jest urządzenie Plasmage, o którym opowiadała mi długo Pani dr z VESUNY. W trakcie zabiegu za pomocą urządzenia Plasmage, wytwarza ono bardzo wysoką temperaturę, dzięki czemu powstaje łuk elektryczny. Na obszarze zabiegowym dochodzi do mikrowyładowań i między igłą urządzenia, a skórą pacjenta powstaje plazma. Plazma działa punktowo i nie uszkadza głębszych warstw skóry, tylko to, co należy usunąć- działa ona punktowo. Plasmage jest idealnym rozwiązaniem, kiedy chcemy pozbyć się brodawek, znamion, czy włókniaków. Najważniejsze jest jednak, aby przed samym zabiegiem skorzystać z konsultacji w Klinice, ponieważ tylko wtedy, po głębszych badaniach i kompletnym wywiadzie, specjalista jest w stanie dobrać odpowiedni sposób eliminacji zmian skórnych.

Dlaczego zmiany trzeba usuwać?

Zmiany, nawet te zupełnie niegroźne powinny być usuwane z prostych przyczyn, są one nienaturalnym wytworem na skórze, istnieje też szereg czynników ryzyka, które mogą przerodzić te, pozornie niegroźne zmiany, w chociażby czerniaka. Promieniowanie UVA i UVB odpowiedzialne jest za powstawanie skórnych zmian nowotworowych. Pozornie niegroźne znamię może przerodzić się w groźną postać, nie należy więc ryzykować.

Pamiętajcie, że o wszystkich zabiegach i o usuwaniu znamion skórnych powinien zadecydować specjalista, nie podejmujcie takich decyzji na własną rękę, to bardzo delikatna sprawa. Polecam Wam najlepszych specjalistów z Kliniki VESUNA, o których profesjonalizmie i wielkim zaangażowaniu przekonałam się już na własnej skórze.

Jeśli macie jakieś doświadczenia z usuwaniem znamion za pośrednictwem lasera, podzielcie się ze mną takim doświadczeniem i sposobami, z jakich skorzystaliście.