Lifestyle

Nie masz nic cenniejszego niż zdrowie

No i nadszedł październik, jesienny miesiąc, który przypomina, że zima już za pasem. Ostatnio, na moim Instagramie rozmawialiśmy o jesiennej smutnej aurze, która powoduje, że czasem dopada nas chandra, a i czasami łatwo zapaść w jakiś dłuższy marazm. Ale dla mnie październik jest też czasem mobilizacji. Mobilizuję siebie, moje przyjaciółki, koleżanki i mamę do tego, żeby zrobiły mammografię.

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a ponieważ to najczęstsza choroba nowotworowa, występująca wśród kobiet musimy mówić o niej wyjątkowo głośno. Rak piersi, czy narządów rodnych to choroby, które w nas kobietach często wywołują uczucie strachu. Są to na tyle intymne i osobiste narządy, że często wstydzimy się o tym mówić. Znam dziewczyny, z którymi mamy nigdy nie odważyły się porozmawiać o badaniach kontrolnych, tym samym stał się to dla nich temat nieodkryty i bardzo wstydliwy. Badania kontrolne narządów rodnych i trudne rozmowy dotyczą także mężczyzn, z którymi mamy nie rozmawiały o tym, że idą do ginekologa, albo że jest coś takiego jak prostata i oni też muszą ją kontrolować.

Brak komunikacji w rodzinie powoduje, że wstydzimy się rozmawiać zarówno o seksie, jak i o badaniach ginekologicznych, usg piersi, jak i badaniach urologicznych u mężczyzn. A przecież w życiu dorosłym od tych właśnie badań zależy nasze życie i zdrowie. Czy słyszeliście kiedykolwiek, żeby tata rozmawiał ze swoją córką o badaniach kontrolnych dla kobiet? ja szczerze mówiąc nigdy. Jak więc mężczyźni mają rozmawiać o tym otwarcie ze swoimi żonami, czy przyjaciółkami. Podobnie jest na odwrót, kobiety często nie mają odwagi, by porozmawiać o badaniach prostaty ze swoimi partnerami, a mężczyźni uważają takie rozmowy za niemęskie i krępujące.

Problem z komunikacją, wstydem i barierami społecznymi, których nauczono nas już w dzieciństwie staje potem na drodze naszego zdrowia. Kobiety, które mnie otaczają są wspaniałe, wartościowe i piękne, ale często zapominają o sobie i swoim zdrowiu. Zapominają o tym także jej bliscy, dla których zdrowa mama, żona, dziewczyna to pewnik. Nie jest tak. Mężczyźni powinni przypominać swoim bliskim kobietom o regularnych badaniach. Kwestia badań to nie tylko sprawa kobiet, one nie powinny być z tym same. Mężowie zadbajcie o żony, by mogły cieszyć się zdrowiem i uśmiechem na twarzy, mówicie głośno o zagrożeniach, których można uniknąć. Dbać o bliskich można na wiele sposobów, ale przypominać im o badaniach, troszczyć się o ich zdrowie- to powinno być najważniejsze.

Jak co roku, przyłączam się do akcji, organizowanej przez Quiosque “Zadbaj o siebie. Modna, piękna i zdrowa”. To akcja, która porusza ważne aspekty w życiu kobiet: ZDROWIE, piękno, bliskość, rodzinę. Łączą się one ze sobą nierozerwalnie, ale bez zdrowia nie miałybyśmy tak naprawdę nic.

Zobaczcie, jak wiele w naszym życiu zależy od badań kontrolnych i jaką rolę w naszym życiu pełnią bliscy, którzy powinni nam o tym aspekcie przypominać.

Kochane kobiety, właśnie w październiku nie myślcie o niczym smutnym, idźcie na badania i zadbajcie o siebie, zabierzcie ze sobą mamy, koleżanki, przyjaciółki. Niech to będzie czas mobilizacji, zakasania rękawów i zabrania się za to, co mamy najcenniejsze, za zdrowie i dobre samopoczucie. 

Kochani mężczyźni, właśnie w październiku pomyślcie o swoich żonach, mamach, siostrach, przyjaciółkach i o tym, jak ważną rolę pełnią w Waszym życiu i za co kochacie je najbardziej. Kiedy uświadomicie sobie, jak kiepsko mogłoby wyglądać bez nich Wasze życie, zrozumiecie, że warto im przypomnieć o wizycie u lekarza. 

Kochajmy się i dbajmy o siebie nawzajem, bo czasem wystarczy jedno pytanie: Kiedy ostatnio byłaś u lekarza? Żeby uratować komuś życie. 

A jeśli moje apele nie podziałały nas Was za bardzo, obejrzyjcie filmy, które roztopią Wasze serca i wzruszą do łez: 

Pozdrawiam Was ciepło i życzę cudownego, świadomego i zdrowego października!