Uroda

Olej eteryczny – zastosowanie

Jesień to okres przeziębień, gorszego samopoczucia i częstej chandry spowodowany oczywiście okropną pogodą. Ciągle chce nam się spać, ciśnienie skacze jak oszalałe, a my momentami mamy dość otaczającej nas jesiennej aury. Kiedy dopada nas przeziębienie i zmęczenie ciężko jest nam wyzdrowieć, a pogoda nie nastraja pozytywnie do wychodzenia z łóżka lub ciepłego domku. Ja opracowałam sobie jednak sposób na to aby szybciej zdrowieć jesienią, a do tego mieć lepszy humor i samopoczucie, a pomagają mi w tym olejki eteryczne.

Pewnie jesteście zdziwieni czemu olejki eteryczne pomagają mi tak bardzo? Już śpieszę z wyjaśnieniem. Musimy jednak zacząć od początku czyli od tego jak pozyskuje się olejki eteryczne, jak się je używa oraz które z nich są najodpowiedniejsze dla nas :)

Olejki eteryczne pozyskiwane są z pachnących części roślin: korzeni, łodyg, liści, kwiatów, nasion. I o dziwo nie są zaliczane do kosmetyków, a grupy leków ziołowych. Każdy z olejków eterycznych ma swoje ściśle określone właściwości. W zależności od olejku mają one działanie antyseptyczne, niektóre orzeźwiają, pobudzają do działania, wzmagają koncentrację, inne poprawiają nastrój, działają antydepresyjnie, odprężają, ułatwiają zasypianie lub łagodzą bóle. Mimo dobroczynnego działania olei należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien stosować oleje eteryczne. Nie są one wskazane dla alergików, małych dzieci czy kobiet w ciąży.

Olejki eteryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Na początku znane były ze swojego dobroczynnego działania na skórę, jednak szybko dostrzeżono, że mają one także duży wpływ na nasze emocje ich kontrolowanie, a nawet modyfikowanie. Zapachy olei eterycznych stymulują część mózgu odpowiedzialną za nasz stan psychiczny i przez to mogą w różny sposób wpłynąć na nasze emocje. Np. olejki eteryczne z rumianku łagodzą objawy gniewu, olejek lawendowy działa na nas relaksująco i kojąco, a zapach jaśminu dodaje nam odwagi.

To wszystko brzmi dość dziwnie? Oj tak dla mnie też ale spójrzmy na sprawę z całkiem innej strony :) Czy nie milej wchodzi nam się do sklepu kiedy czujemy bardzo przyjemny zapach? Zapachy w sklepach mają nas przyciągnąć i sprawić, że będziemy kojarzyć z zapachem pozytywne emocje, będziemy zrelaksowane i chętniej oddamy się szaleństwu zakupów. A jak pachnie w SPA? Każdy gabinet kosmetyczny, SPA czy gabinet aromaterapii pachnie delikatnie co sprawia, że po chwili przebywania w takim miejscu od razu mamy chęć do relaksu, odprężenia się i zapomnienia o trudach dnia codziennego. A jak to jest z perfumami? Oczywiście bardzo podobnie. Doświadczyłyście kiedyś takiego momentu w którym znacie ulubione perfumy swoich bliskich, a kiedy ktoś obcy pachnie tymi perfumami od razu myślicie o bliskiej osobie i macie lepsze nastawienie do obcej osoby spryskanej tym zapachem? Tak to prawda olejki eteryczne i zapachy wpływają na nasz organizm, pobudzają go, uspokajają i sprawiają, że inaczej reagujemy na różne sytuacje ;) Sama nie mogłam w to uwierzyć ale analizując niektóre momenty swojego życia wiem, że jest to prawda.

Istnieje wiele sposobów na stosowanie olei eterycznych.  Najpowszechniejsze z nich to  masaż aromaterapeutyczny, inhalacje olejem eterycznym, rozpylanie oleju eterycznego, kąpiel aromaterapeutyczna.

Masaż aromaterapeutyczny to jedna z najstarszych metod stosowania olejków eterycznych. Stosuje się go na całe ciało lub miejscowo, masując delikatnie wybrane miejsca. Zazwyczaj do masażu aromaterapeutycznego stosuje się niewielką ilość oleju eterycznego rozpuszczonego w oleju bazowym takim jak np. olej z nasion winogron lub słodkich migdałów. Podczas jednego zabiegu zużywa się od 2 do 5 kropli olejków eterycznych rozpuszczonych w łyżce stołowej oleju roślinnego. Jest to odpowiednia proporcja przy olejach eterycznych gdyż ich zapach jest bardzo intensywny.

Inhalacje olejem eterycznym zalecane są przy przeziębieniach i problemach z górnymi drogami oddechowymi. Polega ona na wdychaniu olejów eterycznych. Możemy przeprowadzić inhalację na dwa sposoby: wkrapiając od 5 do 10 kropli olejku eterycznego do ciepłej wody i wdychanie oparów lub skropienie chusteczki olejami i przystawienie jej do nosa i ust. Osobą które mają problemy ze snem poleca się także skropienie poduszki odpowiednim olejkiem eterycznym co ułatwi zasypianie.

Rozpylanie olejku można zrobić tradycyjną metodą, czyli olej pomieszać z wodą i delikatnie spryskać nim mieszkanie. Terapię zapachem można przeprowadzić też wkrapiając odrobinę olejku do kominka aromaterapeutycznego aby zapach unosił się przez dłuższy czas w pomieszczeniu.

Kąpiel aromaterapeutyczna jest to zanurzenie ciała na 15-30  minut w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku eterycznego. Należy jednak pamiętać aby nie spłukiwać skóry po kąpieli, a delikatnie ją wytrzeć.

Sama byłam bardzo zdziwiona jak szerokie zastosowanie mogą mieć oleje eteryczne. Pokazuje mi to jednak, że węch i to co wdychamy jest bardzo ważne. Pamiętajmy o tym aby używać naturalnych składników i olei aby sobie nie zaszkodzić :) Ważny jest też umiar w wdychaniu różnego typu olei aby nie spowodować u siebie bólu głowy lub zbyt mocnego, otumaniającego działania.

Dajcie znać czy chcecie abym napisała artykuł o tym jakie działanie ma poszczególny olejek :)